21.11.2019 r. młodzież naszego liceum wzięła udział w spotkaniu poetycko-muzycznym zorganizowanym przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną R. O. D. N. " WOM". Wydarzenie było o tyle nietypowe, że w przygotowania włączyły się trzy częstochowskie licea: IV Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego oraz VIII Liceum Ogólnokształcące Samorządowe. Celem spotkania było zaprezentowanie wybranych utworów poetyckich dwóch wspaniałych poetek - Wisławy Szymborskiej i Ludmiły Marjańskiej. Seminarium zostało uświetnione wystąpieniem pani dr Iwony Skrzypczyk-Gałkowskiej - autorki książki "Podobne, a tak różne życie...Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954- 2003".
Relacja: Edyta Chodorowska
Uczniowie naszego liceum do środowego wystąpienia przygotowywali się od pierwszych dni października. Martyna Szczerba i Wiktoria Piotrowska z kl. 2b opracowały niezwykle ciekawą prezentację multimedialną, która ukazywała wątki z życia W. Szymborskiej. Pokaz - chociaż na bardzo wysokim poziomie - stał się jedynie tłem dla wspaniałych umiejętności oratorskich uczennic - Pauliny Serwiak-2b oraz Hanny Kotowskiej - 1h - które prezentowały życiorys noblistki. Z kolei Miłosz Kuter - 3b oraz Klaudia Purgal - 1h zaprezentowali swoje ogromne umiejętności recytatorskie. Wystąpienie Sienkiewiczaków zakończyła Julia Walaszczyk - 2b, która kolejny raz udowodniła swój talent wokalny, śpiewając utwór "Kot w pustym mieszkaniu".
Muzycznym uzupełnieniem seminarium stał się koncert p. Sylwestra Domańskiego - wokalisty zespołu Fabryka z Gdańska. Artysta zaprezentował piosenki z repertuaru Kory, zespołu Kombi, Violetty Villas, Krystyny Prońko oraz własne kompozycje inspirowane twórczością K. K. Baczyńskiego.
Spotkanie zakończyło się późnym popołudniem, gdy jak w piosence Maanamu, na zewnątrz "ulice mgłami spowite" , ale opłacało się poświęcić ten czas. Sienkiewiczacy wysłuchali wielu ciepłych słów na swój temat i wielu pochwał.
Należy wspomnieć także o widowni, bowiem uczniowie klasy 2b i 1h tego wieczoru wsparli debiutujących na dużej scenie kolegów, a nawet przyłączyli się do wspólnego śpiewania z pozostałymi gośćmi, wspierając wokalistę Fabryki.
Wspólny projekt młodzieży z trzech częstochowskich liceów stał się - jak zapewniali pracownicy WOM-u - początkiem cyklicznych, jesiennych spotkań.
Na koniec wszyscy uczestnicy wzięli udział w quizie. Nagrodę stanowiła książka dr I. Skrzypczyk-Gałkowskiej " Podobne a tak różne..." z dedykacją. Szczęście w grze dopisało Darii Kuśmierz z kl. 1h.
2. Podziękowanie dla Edyty Chodorowskiej
3. Podziękowanie dla Wiktorii Piotrowskiej
4. Podziękowanie dla Darii Kuśmierz
5. Podziękowanie dla Hanny Kotowskiej
6. Podziękowanie dla Julii Walaszczyk
7. Podziękowanie dla Klaudii Purgal
8. Podziękowanie dla Miłosza Kutera
9. Podziękowanie dla Martyny Szczerby
10. Podziękowanie dla Pauliny Serwiak
11. Okładka książki "Podobne, a tak różne życie"
12. Dedykacja dla Darii Kuśmierz
Wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w inaugurację "Jesiennego spotkania..." składamy podziękowania. Mamy nadzieję, że stanie się ono inspiracją do odkrywania w sobie nowych umiejętności i talentów.
Relacja: Edyta Chodorowska