Miło nam poinformować iż nasi uczniowie wraz z fundacją Raspberry Pi oraz firmą Oracle będą pracować nad globalnym projektem poświęconym zbieraniu danych dot. klimatu. Blisko rok temu fundacja zapowiedziała rozpoczęcie prac nad projektem mającym na celu budowę globalnej sieci 1000 stacji pogodowych rozsianych w po całej ziemi. Każda ze stacji ma za zadanie zbierać dane dotyczące m.in. ciśnienia, temperatury, prędkości i kierunku wiatru i przesłać je dalej. Dane będą gromadzone na serwerach udostępnionych i zarządzanych przez Oracle. Każda z 1000 szkół uczestniczących w projekcie oprócz dzielenia się swoimi danymi będzie miała dostęp do danych zebranych w innych zakątkach planety.
Dziś fundacja poinformowała nas o przyjęciu aplikacji i zapewniła iż w ciągu najbliższego miesiąca (maksymalnie dwóch) liceum otrzyma zestaw praktycznie wszystkich elementów niezbędnych do zbudowania urządzenia. W trakcie realizacji projektu uczniowie poznają sposoby agregacji danych w globalnej sieci, budowę urządzenia, sposoby wizualizacji zebranych próbek. Fundacja dostarczy również materiały dydaktyczne oraz zapewni wsparcie techniczne. Więcej szczegółów można znaleźć pod linkiem: http://www.raspberrypi.org/education/weather-station/
Warto podkreślić iż nie jest to pierwsze spotkanie naszych uczniów z urządzeniami IoT w szkole. Od pewnego czasu działa na terenie szkoły prosta stacja pogody wykonana przez uczniów klasy 3g, której odczyty można znaleźć pod adresem http://4lo.czest.pl. Stacja zbudowana jest przy pomocy Arudino Uno r3 z ethernet shield oraz czujnikami DHT22, MQ135, BMP180, GP2Y1010AU0F.
Urządzenie przesyła wszystkie odczytane dane do lokalnej bazy MySQL na terenie szkoły poprzez framework Laravel oraz bezpośrednio do serwera IoT ThingSpeak.com. Istnieje możliwość pobrania wszystkich odczytów w formacie CSV ułatwiającym analizę przy pomocy dowolnego arkusza kalkulacyjnego.
Stację wykonali: Mateusz Czechowski, Mariusz Grabarczyk, Matuesz Starczyk, Kamil Łysik, Kamil Dudek i Piotr Pilis.