„Najskończenniejszy poeta polski”
(Cyprian Kamil Norwid o Fredrze)
„Jedyny polski dramatopisarz, który zajmował się życiem”.
(Tadeusz Różewicz o Fredrze)
„W epoce romantyzmu pojawia się zjawisko genialne. To Aleksander Fredro,
najświetniejszy komediopisarz polski wszystkich czasów”.
(Alina Witkowska)
Miłą niespodziankę sprawiła nam Oliwia Ptak z klasy 3D. Jej praca, napisana pod opieką pana Zbigniewa Miszczaka, została nagrodzona drugim miejscem w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na humorystyczne opowiadanie o profilu Fredrowskim. Oliwio, gratulujemy!
Konkurs objęła swoim patronatem Jej Magnificencja Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Temat pracy konkursowej brzmiał następująco: „Moje spotkanie z Aleksandrem Fredrą lub bohaterami jego dzieł, które odmieniło moje życie i pozwoliło doznać wielkiej przygody”. Oliwia napisała humoreskę z elementami fantastycznymi, w której cudownie przenosi się z muzeum na pole bitwy czasu konfederacji barskiej, a towarzyszy jej tam… sam Józef Papkin!
Wręczenie nagród laureatom konkursu miało miejsce w Kinie OKF Iluzja i było jednym z trzech punktów spotkania wieńczącego Ogólnopolską Konferencję Naukową „Fredro żywy”, która odbyła się w dniach 19-20 października 2023 r. na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie, a tym samym wpisała w obchody Roku Fredrowskiego, ogłoszonego przez Sejm z okazji 230. urodzin poety. Najpierw można było wysłuchać panelu dyskusyjnego „Dom Komedii Aleksandra Fredry”, a na koniec uczestniczyć w projekcji filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Niezwykle interesująca, żywa dyskusja była osnuta wokół idei stworzenia muzeum (połączonego z archiwum i salą teatralną) Aleksandra Fredry – najwybitniejszego polskiego komediopisarza i jednego z najwybitniejszych (jak twierdził Henryk Sienkiewicz) poetów polskich. Realizacją koncepcji zajmuje się Fundacja Rodu Szeptyckich i jej Prezes Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry w linii po córce pisarza – Zofii z Fredrów, zamężnej hrabiny Szeptyckiej. W związku z tym, że tereny, z jakimi Aleksander Fredro był związany (Lwów, Rudki, Beńkowa Wisznia), nie należą do Polski, Fundacja czyni starania, aby Dom Komedii Aleksandra Fredry mieścił się w pałacu (niestety, obecnie w stanie ruiny) w Łaszczowie (powiat tomaszowski, województwo lubelskie), należącym przed II wojną światową do rodziny Szeptyckich. Jak powiedział Pan Maciej, „Mickiewicz, Słowacki, a nawet Koziołek Matołek mają swoje muzea, a Fredro nie… Od jego śmierci, czyli od 147 lat, nic takiego nie powstało, więc pora to zmienić”.
Pan Maciej Szeptycki bardzo ciekawie, a przy tym z humorem, opowiadał o projekcie odbudowy pałacu i oficyny na siedzibę Domu Komedii, porządkowaniu 8-hektarowego parku wokół ruin i sadzeniu nowych drzew, ocalonych pamiątkach po wielkim przodku, organizowaniu wydarzeń okolicznościowych związanych z Fredrą. Ukazane na filmiku z Łaszczowa uczniowskie inscenizacje, gry i zabawy terenowe, inspirowane życiem i twórczością Fredry, oraz wizualizacje przyszłego kompleksu pałacowo-parkowego, wyświetlane w trakcie panelu, potwierdziły, że inicjatywa stworzenia nowego ośrodka edukacyjno-kulturalno-naukowego jest świetna, potrzebna i ze wszech miar warta wspierania.
Relacja: Zbigniew Miszczak