Dziś w południe na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyła się prezentacja łazika marsjańskiego. W drużynie złożonej ze studentów znalazł się również nasz uczeń Jan Wielgus z klasy 1G (mat-fiz-inf).
Janek był odpowiedzialny za oprogramowanie manipulatora - kluczowego elementu z punktu widzenia zawodów na pustyni. Korzystając z zestawu czujników, odczytów akcelerometru i zaawansowanych algorytmów udało mu się, wraz z kolegami odpowiedzialnymi za mechanikę i elektronikę, sprawić, że ramię manipulatora działa stabilnie i precyzyjnie. Przygotowany przez drużynę zdalnie sterowany robot ma możliwość poruszania się po nierównym terenie, pobierania próbek terenu, nawigowania według współrzędnych GPS. Robot również ma możliwość autonomicznej wędrówki wg. zadanych kryteriów. Urządzenie posiada również szereg zabezpieczeń przed utratą łączności i awariami poszczególnych elementów, w tym watchdog'a przez cały czas monitorującego stan systemu.
Studenci Politechniki Częstochowskiej już wielokrotnie brali udział w zawodach typu Rover Challenge w Polsce oraz na tych najważniejszych - University Rover Challenge rozgrywanych w USA na pustyni w Utah organizowanych przez Mars Society. Poprzednie wersje Rovera (łazika) nosiły miano Infinity I, II i III, dotychczas największym sukcesem było 6 miejsce na University Rover Challenge w 2015 r. oraz 4 miejsce na European Rover Challenge w 2015 r.
Robot naszej politechniki stanie do rywalizacji z drużynami z całego świata na pustyni w Utah na początku czerwca. Trzymamy kciuki!