W dniach od 10 do 15 października w ramach wizyty Job shadowing w projekcie Erasmus+ „Edukacja bez granic – europejska mobilność kadry IV LO” nauczycielki naszego liceum gościły w Czechach w szkole Vyssi odborna skola, Stredni odborna skola a Stredni odborne uciliste w Koprivnicach.
Miałyśmy okazję obserwować zajęcia prowadzone na różnych etapach edukacyjnych (klasy maturalne, szkoła pomaturalna). Uczestniczyłyśmy w lekcjach języka czeskiego, angielskiego, rysunku technicznego, matematyki, fizyki i programowania komputerowego. Byłyśmy pod wrażeniem aktywnej i zaangażowanej postawy uczniów i ich zainteresowania tematem zajęć. Podobnie jak u nas, czescy nauczyciele wykorzystują do pracy dostępne środki audiowizualne, projektory, tablice interaktywne i oprogramowanie specjalistyczne związane z przedmiotami zawodowymi. Podkreślić też należy bardzo dobrą atmosferę współpracy między nauczycielami i uczniami, wzajemną życzliwość, uprzejmość, uśmiech i humor. W tym zupełnie nie różnimy się od siebie.
Dzięki obserwacji pracy naszych czeskich kolegów i bezpośredniemu kontaktowi z pracownikami i uczniami szkoły zdobyłyśmy wiele inspiracji i informacji - wiedzy związanej z procesem edukacyjno-wychowawczym. zagadnieniami społecznymi i aspektami kulturoznawczymi. Rozmawiałyśmy z osobami pełniącymi różne funkcje w szkole, poznałyśmy kulturę organizacyjną placówki, miałyśmy możliwość wymiany doświadczeń pedagogiczno-społecznych związanych z procesem kształcenia i wychowania młodzieży.
Nasi czescy koledzy urozmaicili nasz pobyt na Morawach ciekawą ofertą kulturalno-krajoznawczą. Zwiedzałyśmy Ostrawę i jej dawną dzielnicę przemysłową oraz centrum miasta, Pribor a w nim dom rodzinny Zygmunta Freuda oraz okolice niewielkiego, ale urokliwego miasteczka Stramberk (ok. 45 km na południe od Ostrawy).
Podczas tej krótkiej wizyty udało nam się zdobyć informacje o systemie edukacyjnym w Czechach, poznać metody pracy i zasady funkcjonowania tamtejszej szkoły, wymienić doświadczenia zawodowe i poszerzyć naszą ogólną wiedzę społeczną i kulturoznawczą.
Była to niewątpliwie bardzo ciekawa i urozmaicona wizyta.
A co warto zwiedzić w tej okolicy?
Witkowice - zabytek myśli technicznej, dawna dzielnica przemysłowa Ostrawy, do końca lat 80-tych jedna z największych przemysłowych dzielnic kraju. Dziś nieczynna - ten postindustrialny kolos udostępniony jest do zwiedzania i zachwyca mnóstwem widoków i ciekawych zakamarków.
Pribor – rodzinne miasto Sigmunda Freuda, austriackiego lekarza, twórcy psychoanalizy, filozofa.
Emil Zatopek - światowej sławy biegacz, długodystansowiec, czterokrotny medalista olimpijski, 18 - krotny rekordzista świata, trzykrotny Mistrz Europy i wielokrotny Mistrz Czechosłowacji, jeden z najbardziej znanych lekkoatletów wszechczasów - urodził się właśnie tu, na Morawach w Koprivnicy.
Przedsiębiorstwo motoryzacyjne TATRA trucks - jego historia sięga roku 1850, wytwarzano tu początkowo bryczki konne, potem wagony kolejowe a w 1897 wyprodukowany został pierwszy samochód osobowy marki, bazujący na automobilu Benza - model Präsident. Potem produkcję rozszerzono o zaawansowane technologicznie samochody ciężarowe i osobowe.
Muzeum Techniki Tatra - Koprivnica - można tu obejrzeć samochody ciężarowe słynnego producenta samochodów Tatra.
Tor testowy Tatry - tu testuje się samochody ciężarowe na wyjątkowo trudnym terenie, co dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Przygotowała Beata Borkowska